2024 FIBA Under-18 Women's Asia Cup
27th Asian Women's Basketball Championship | |
---|---|
Tournament details | |
Host country | China |
Dates | 24 – 30 June |
Teams | 16 |
Venue(s) | 2 (in 1 host city) |
Official website | |
2024 FIBA U18 Women's Asia Cup Division A 2024 FIBA U18 Women's Asia Cup Division B | |
The 2024 FIBA Under-18 Women's Asia Cup will be the 26th edition of the biennial competition, to be held in Shenzhen, China from 24 to 30 June 2024.[1][2] The top four teams qualified and will represent FIBA Asia in the 2025 FIBA U19 Women's Basketball World Cup in Czech Republic.
Venues[edit]
Shenzhen | Guangdong |
---|---|
Longhua Cultural and Sports Center Capacity: 6,478 |
|
Futian Sports Park |
Qualified teams[edit]
For Division A:
- Top seven teams of the 2022 FIBA Asia U18 Championship for Women Division A:
- Winner of the 2022 FIBA Asia U18 Championship for Women Division B:
For Division B:
- Three teams from the 2018 FIBA Asia U18 Championship for Women Division B:
- One team from the SEABA qualifiers[3]
- Other four teams from FIBA Asia:
India was demoted from 2022 FIBA Asia U18 Championship for Women Division A but is not listed among the participating teams for the Division B tournament.
Competition format[edit]
The sixteen participating teams will be divided into two divisions, Division A and Division B of eight teams each.
In each division, the eight participating teams are divided into two groups (A and B) of four teams each.
Each team shall play all the other teams within its own group. The final stage standings will be established after the games for a total of twelve are all played.
Teams that will finish first in each group will advance to the semifinal round, awaiting the winners of the qualification to semifinals round.
Teams that will finish second and third in each group will face the third-placed and second-placed team, respectively, in the other group within its own division for the qualification to semifinals round.
Winners of the qualification to semifinals round will face the outright semifinalists in the semifinal round. Losers will face each other for the fifth-sixth place classification round.
For the seventh-eighth place classification round, teams that will finish fourth in each group will face the other fourth-placed team in the other group within its own division.
For Division A, all semifinalists will qualify to the 2025 FIBA U19 Women's Basketball World Cup.
The Champion team from Division B will be promoted to Division A for the next championship, replacing the eighth-placed team in Division A that will be relegated to Division B for the next championship.
Divisions[edit]
Included were, the FIBA World Rankings prior to the games.[4]
Division A | Division B |
---|---|
Australia (5) |
Samoa (48) |
Squads[edit]
This section is empty. You can help by adding to it. (June 2024) |
Division A[edit]
Group Phase[edit]
The groups were announced on 7 June 2024.[5]
Group A[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Australia | 2 | 2 | 0 | 209 | 90 | +119 | 4 | Advance to semifinals |
2 | South Korea | 2 | 1 | 1 | 127 | 148 | −21 | 3[a] | Qualification to qualifying round |
3 | Chinese Taipei | 2 | 1 | 1 | 153 | 109 | +44 | 3[a] | |
4 | Malaysia | 2 | 0 | 2 | 72 | 214 | −142 | 2 | Qualification to seventh place game |
Rules for classification: (1) Tournament points, (2) Head-to-head tournament points, (3) Head-to-head goal average, (4) Overall goal average, (5) Drawing of lots
Notes:
24 June 2024
11:30 |
Australia | 124–38 | Malaysia |
Scoring by quarter: 30–5, 34–8, 32–12, 28–13 | ||
Pts: Somfal 28 Rebs: Shiels 12 Asts: Deas, Bobongie 6 |
Pts: Lee 9 Rebs: three players 4 Asts: Yap 3 |
Longhua Cultural and Sports Center, Shenzhen
|
24 June 2024
14:00 |
Chinese Taipei | 63–75 | South Korea |
Scoring by quarter: 15–24, 12–23, 17–16, 19–12 | ||
Pts: Yu H.L. 17 Rebs: Sin 7 Asts: Chen 6 |
Pts: Choi Y.S. 19 Rebs: Choi Y.S., Song Y.H. 10 Asts: Lee W.J. 7 |
Longhua Cultural and Sports Center, Shenzhen
|
25 June 2024
11:30 |
Malaysia | 34–90 | Chinese Taipei |
Scoring by quarter: 8–25, 8–18, 15–29, 3–18 | ||
Pts: Ler 15 Rebs: Yap 8 Asts: Yap 3 |
Pts: Pan 19 Rebs: Jhang 11 Asts: Hsu, Su 4 |
Longhua Cultural and Sports Center, Shenzhen
|
25 June 2024
14:00 |
South Korea | 52–85 | Australia |
Scoring by quarter: 12–25, 14–22, 10–27, 16–11 | ||
Pts: Song 13 Rebs: Choi Y.S. 9 Asts: Lee G.H. 3 |
Pts: Daas, Somfai 19 Rebs: Somfai 11 Asts: Bobongie 4 |
Longhua Cultural and Sports Center, Shenzhen
|
26 June 2024
11:30 |
South Korea | vs. | Malaysia |
Scoring by quarter: –, –, –, – |
Longhua Cultural and Sports Center, Shenzhen
|
26 June 2024
14:00 |
Australia | vs. | Chinese Taipei |
Scoring by quarter: –, –, –, – |
Longhua Cultural and Sports Center, Shenzhen
|
Group B[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan | 2 | 2 | 0 | 164 | 76 | +88 | 4 | Advance to semifinals |
2 | China | 2 | 2 | 0 | 199 | 118 | +81 | 4 | Qualification to qualifying round |
3 | New Zealand | 2 | 0 | 2 | 115 | 174 | −59 | 2 | |
4 | Indonesia | 2 | 0 | 2 | 79 | 189 | −110 | 2 | Qualification to seventh place game |
Rules for classification: (1) Tournament points, (2) Head-to-head tournament points, (3) Head-to-head goal average, (4) Overall goal average, (5) Drawing of lots
24 June 2024
16:30 |
Japan | 84–47 | New Zealand |
Scoring by quarter: 26–8, 21–11, 19–19, 18–9 | ||
Pts: Tanaka 21 Rebs: Owaki 6 Asts: Horiuchi 5 |
Pts: Leger-Walker 14 Rebs: Lene 6 Asts: Walker 3 |
Longhua Cultural and Sports Center, Shenzhen
|
24 June 2024
19:00 |
China | 109–50 | Indonesia |
Scoring by quarter: 24–13, 18–15, 34–13, 33–9 | ||
Pts: Xu P.L. 20 Rebs: Zhang Z.Y. 8 Asts: Wang J.X. 10 |
Pts: Djohan 10 Rebs: Sasongko 5 Asts: Mahanani 3 |
Longhua Cultural and Sports Center, Shenzhen
|
25 June 2024
16:30 |
Indonesia | 29–80 | Japan |
Scoring by quarter: 6–21, 12–20, 2–26, 9–13 | ||
Pts: Sasongko 9 Rebs: Sutisna 7 Asts: Prajitno 2 |
Pts: Suzuki 21 Rebs: Hirayama 7 Asts: Horiuchi, Sone 3 |
Longhua Cultural and Sports Center, Shenzhen
|
25 June 2024
19:00 |
New Zealand | 68–90 | China |
Scoring by quarter: 15–27, 18–16, 16–28, 19–19 | ||
Pts: Lene 13 Rebs: Lassey 7 Asts: Walker, Leger-Walker 3 |
Pts: Zhang Z.Y. 36 Rebs: Zhang Z.Y. 13 Asts: Xu F.W. 7 |
Longhua Cultural and Sports Center, Shenzhen
|
Knockout round[edit]
Bracket[edit]
Qualification to Semifinals | Semifinals | Finals | ||||||||
29 June | ||||||||||
A1 | ||||||||||
28 June | ||||||||||
B2 | ||||||||||
30 June | ||||||||||
A3 | ||||||||||
29 June | ||||||||||
B1 | ||||||||||
28 June | ||||||||||
Third Place | ||||||||||
A2 | ||||||||||
30 June | ||||||||||
B3 | ||||||||||
Seventh place game[edit]
Qualification to Semifinals[edit]
Fifth place game[edit]
Semifinals[edit]
Third place game[edit]
Final[edit]
Final standing[edit]
Qualified for the 2025 FIBA U19 Women's Basketball World Cup | |
Relegated to Division B of the 2026 FIBA Under-18 Women's Asian Championship |
Rank | Team | Record |
---|---|---|
4 | ||
5 | ||
6 | ||
7 | ||
8 |
Division B[edit]
Group Phase[edit]
Group A[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Samoa | 2 | 2 | 0 | 146 | 93 | +53 | 4 | Advance to semifinals |
2 | Iran | 2 | 2 | 0 | 138 | 92 | +46 | 4 | Qualification to qualifying round |
3 | Hong Kong | 2 | 0 | 2 | 103 | 127 | −24 | 2 | |
4 | Kyrgyzstan | 2 | 0 | 2 | 82 | 157 | −75 | 2 | Qualification to seventh place game |
Rules for classification: (1) Tournament points, (2) Head-to-head tournament points, (3) Head-to-head goal average, (4) Overall goal average, (5) Drawing of lots
24 June 2024
11:30 |
Samoa | 84–42 | Kyrgyzstan |
Scoring by quarter: 20–6, 22–10, 19–21, 23–5 | ||
Pts: Foa'i-Auimatagi 17 Rebs: Filemu 12 Asts: Manumaleuga 7 |
Pts: Mazikina 20 Rebs: Duisheeva 7 Asts: Urmambetova 5 |
Futian Sports Park, Shenzhen
Referees: Yu Yijing (CHN), Hwang Ji-sun (KOR), Fang Wenxuan (CHN) |
24 June 2024
14:00 |
Iran | 65–52 | Hong Kong |
Scoring by quarter: 22–11, 6–10, 19–16, 18–15 | ||
Pts: Karani 25 Rebs: Karani 10 Asts: Zarei 6 |
Pts: Lam 11 Rebs: Lu 12 Asts: Lam 5 |
Futian Sports Park, Shenzhen
Referees: Kim Bo-hui (KOR), Sasha Nicholson (NZL), Via Diah Rohmana (INA) |
25 June 2024
11:30 |
Hong Kong | 51–62 | Samoa |
Scoring by quarter: 8–20, 22–19, 17–11, 4–12 | ||
Pts: To 13 Rebs: Iu 9 Asts: To 4 |
Pts: Filemu 23 Rebs: Filemu 20 Asts: Manumaleuga 5 |
Futian Sports Park, Shenzhen
Referees: KIM Bo-hui (KOR), Miki Ogata (JPN), Hwang Ji-sun (KOR) |
25 June 2024
14:00 |
Kyrgyzstan | 40–73 | Iran |
Scoring by quarter: 11–16, 7–14, 14–18, 8–25 | ||
Pts: Mazikina 17 Rebs: Duisheeva 9 Asts: Mazikina 3 |
Pts: Karani 18 Rebs: 4 players 6 Asts: Jafarzadeh, Zarei 5 |
Futian Sports Park, Shenzhen
Referees: Huang Yun-Hsuan (TPE), Lim Wee Chun (MAS), Ge Qian (CHN) |
Group B[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Philippines (Q) | 2 | 2 | 0 | 230 | 81 | +149 | 4 | Advance to semifinals |
2 | Lebanon (Q) | 2 | 1 | 1 | 83 | 89 | −6 | 3 | Qualification to qualifying round |
3 | Maldives (Q) | 2 | 1 | 1 | 38 | 141 | −103 | 3 | |
4 | Syria | 2 | 0 | 2 | 0 | 40 | −40 | 0 | Qualification to seventh place game |
Rules for classification: (1) Tournament points, (2) Head-to-head tournament points, (3) Head-to-head goal average, (4) Overall goal average, (5) Drawing of lots
(Q) Qualified for the phase indicated
24 June 2024
16:30 |
Philippines | 141–18 | Maldives |
Scoring by quarter: 43–11, 36–3, 30–1, 32–3 | ||
Pts: Impreso, Villanueva 18 Rebs: Duenas 14 Asts: Fajardo 7 |
Pts: Sifan 9 Rebs: Sobah 6 Asts: Ishag 2 |
Futian Sports Park, Shenzhen
Referees: Miki Ogata (JPN), Calia Hanks (AUS), Yap Khar Yin (MAS) |
24 June 2024
19:00 |
Syria | 0–20 | Lebanon |
Futian Sports Park, Shenzhen
Referees: Miki Ogata (JPN), Calia Hanks (AUS), Yap Khar Yin (MAS) |
25 June 2024
16:30 |
Lebanon | 63–89 | Philippines |
Scoring by quarter: 14–25, 11–19, 14–15, 24–30 | ||
Pts: Naassan 17 Rebs: El Ghali 11 Asts: Naassan 5 |
Pts: Panganiban 25 Rebs: Ramos 19 Asts: Panganiban 8 |
Futian Sports Park, Shenzhen
Referees: Yu Yijing (CHN), Sasha Nicholson (NZL), Jiang Wenan (CHN) |
25 June 2024
19:00 |
Maldives | 20–0 | Syria |
Futian Sports Park, Shenzhen
Referees: Yu Yijing (CHN), Sasha Nicholson (NZL), Jiang Wenan (CHN) |
Knockout round[edit]
Qualification to Semifinals | Semifinals | Finals | ||||||||
29 June | ||||||||||
A1 | ||||||||||
28 June | ||||||||||
B2 | ||||||||||
30 June | ||||||||||
A3 | ||||||||||
29 June | ||||||||||
Philippines | ||||||||||
28 June | ||||||||||
Third Place | ||||||||||
A2 | ||||||||||
30 June | ||||||||||
B3 | ||||||||||
Seventh place game[edit]
Qualification to Semifinals[edit]
Fifth place game[edit]
Semifinals[edit]
Third place game[edit]
Final[edit]
Final standing[edit]
Promoted to Division A of the 2026 FIBA Under-18 Women's Asian Championship |
Rank | Team | Record |
---|---|---|
1 | ||
2 | ||
3 | ||
4 | ||
5 | ||
6 | ||
7 | ||
8 |
References[edit]
- ^ "Amman, Shenzhen confirmed as hosts for Youth Asia Cups in 2024". FIBA. Retrieved 26 May 2024.
- ^ "China's Shenzhen to host 2025 FIBA Women's Asia Cup-Xinhua". Xinhua. Retrieved 26 May 2024.
- ^ Li, Matthew (26 May 2024). "Gilas Girls complete SEABA sweep". Tiebreaker Times. Retrieved 27 May 2024.
- ^ "FIBA World Ranking Presented by NIKE". Retrieved 13 June 2024.
- ^ "FIBA U18 Women's Asia Cup 2024 groups and schedule confirmed". FIBA. 7 June 2024.
- ^ "The Philippines, Iran, and Samoa make opening statement with wins". FIBA U18 Women’s Asia Cup 2024 Division B. FIBA. 24 June 2024. Retrieved 24 June 2024.
Syria failed to appear to its game against Lebanon, resulting in a 20-0 win for Lebanon by forfeit.