2024 Basketball Champions League Asia
29th Basketball Champions League Asia | |
---|---|
Tournament details | |
Host country | United Arab Emirates |
Dates | 9–15 June |
Teams | 8 |
Venue(s) | 1 (in 1 host city) |
Tournament statistics | |
Games played | 16 |
The 2024 Basketball Champions League Asia is the first edition of the Basketball Champions League Asia, and the 29th season of the continent's top club competition. The tournament was previously known as the FIBA Asia Champions Cup, and was last held in 2019.[1] The main tournament is scheduled to take place in Dubai, United Arab Emirates. It is organized by the UAE Basketball Association and Shabab Al Ahli Club.[2][3]
The winners earn the right to play in the 2024 FIBA Intercontinental Cup.
Qualification[edit]
The inaugural BCL Asia tournament features the top eight clubs from across the continent. Originally, champions from Japan (B. League), South Korea (KBL), China (CBA League), and the Philippines (PBA) were set for automatic qualification.[4] However, due to a busy schedule following their co-hosting of the 2023 FIBA Basketball World Cup, the Philippine Basketball Association opted out.[5] Their slot was filled by the tournament host, Shabab Al Ahly.[6]
To complete the eight-team field, two teams from East and Southeast Asia punched their tickets to the BCL Asia tournament through the qualifiers, with Pelita Jaya and NS Matrix Deers emerging victorious.[7] Meanwhile, the champions, Al Riyadi Beirut, and third-place finishers, Shahrdari Gorgan, from the 2023–24 FIBA West Asia Super League completed the lineup.[8]
The following teams qualified to the main tournament.[9] Years in bold denote the team won the competition.
Team | Qualified on | Qualified as | Participations |
---|---|---|---|
Pelita Jaya | 24 April 2024[10] | First and second-placed teams of Round 2 of the qualifying rounds | Debut |
NS Matrix Deers | 26 April 2024[7] | Debut | |
Busan KCC Egis | 5 May 2024[11] | Winners of the 2023–24 KBL season | 1 (1998)[a] |
Liaoning Flying Leopards | 22 May 2024[12] | Winners of the 2023–24 CBA season | 6 (1988, 1990, 1992, 1995, 1999, 2018)[b] |
Hiroshima Dragonflies | 28 May 2024 | Winners of the 2023–24 B1 League season | Debut |
Shabab Al Ahli | 30 May 2024[6] | Hosts | 4 (2001, 2011, 2016, 2017)[c] |
Al Riyadi Beirut | 1 June 2024 | Champions of the 2023–24 FIBA West Asia Super League[8] | 10 (1998, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2016, 2017, 2018, 2019) |
Shahrdari Gorgan | 1 June 2024 | Third-Place in the 2023–24 FIBA West Asia Super League[8] | Debut |
- Notes
Format[edit]
The eight teams play in two round-of-robin groups of four, with each playing three games. The top two teams advance to the final phase, where they play single-elimination games for final classification.[13]
Draw[edit]
The draw was held on 31 May 2024 in the Dubai Sports Council.[6]
|
|
|
Group stage[edit]
All times are local (UTC+04:00)
Group A[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Al Riyadi Beirut | 3 | 3 | 0 | 328 | 251 | +77 | 6 | Semi-finals |
2 | Shabab Al Ahli | 3 | 2 | 1 | 277 | 243 | +34 | 5 | |
3 | Liaoning Flying Leopards | 3 | 1 | 2 | 234 | 308 | −74 | 4 | |
4 | NS Matrix Deers | 3 | 0 | 3 | 257 | 294 | −37 | 3 |
Rules for classification: 1) Tournament points; 2) Head-to-head results; 3) Head-to-head points difference; 4) Head-to-head points scored; 5) Overall points difference 6) Overall points scored; 7) Random draw
9 June
18:30 |
Liaoning Flying Leopards | 75–118 | Al Riyadi Beirut |
Scoring by quarter: 20–37, 12–28, 19–35, 24–18 | ||
Pts: Liu 21 Rebs: Zhang C. 8 Asts: Yan 5 |
Pts: Kikanović 27 Rebs: Gyokchyan 11 Asts: Lofton 9 |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
10 June
21:30 |
Shabab Al Ahli | 92–76 | NS Matrix Deers |
Scoring by quarter: 25–23, 26–12, 18–17, 23–24 | ||
Pts: Georges-Hunt 24 Rebs: Thibodeaux 12 Asts: Georges-Hunt 4 |
Pts: Murry 20 Rebs: Zimmerman 8 Asts: Zimmerman, Tolbert 4 |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
11 June
18:30 |
NS Matrix Deers | 93–94 | Liaoning Flying Leopards |
Scoring by quarter: 31–28, 17–17, 28–22, 17–27 | ||
Pts: Murry 35 Rebs: Tolbert, Chun 9 Asts: Murry 4 |
Pts: Rice 30 Rebs: Zhang C. 11 Asts: Rice 4 |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
11 June
21:30 |
Al Riyadi Beirut | 102–88 | Shabab Al Ahli |
Scoring by quarter: 22–29, 29–20, 23–12, 28–27 | ||
Pts: Arakji 26 Rebs: Maker 6 Asts: Arakji 7 |
Pts: Thibodeaux 23 Rebs: Thibodeaux 12 Asts: Alajmani 12 |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
12 June
18:30 |
Liaoning Flying Leopards | 65–97 | Shabab Al Ahli |
Scoring by quarter: 15–26, 16–23, 15–24, 19–24 | ||
Pts: Cong 16 Rebs: Zhang C. 12 Asts: Li 3 |
Pts: Alshabebi 25 Rebs: Alshabebi 14 Asts: Thibodeaux 8 |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
12 June
21:30 |
NS Matrix Deers | 88–108 | Al Riyadi Beirut |
Scoring by quarter: 12–41, 25–21, 23–20, 28–26 | ||
Pts: Murry 21 Rebs: Murry, Tolbert 11 Asts: Murry 6 |
Pts: Lofton 26 Rebs: Gyokchyan 9 Asts: Zeinoun 10 |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
Group B[edit]
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Shahrdari Gorgan | 3 | 2 | 1 | 286 | 257 | +29 | 5[a] | Semi-finals |
2 | Hiroshima Dragonflies | 3 | 2 | 1 | 274 | 240 | +34 | 5[a] | |
3 | Pelita Jaya | 3 | 2 | 1 | 264 | 267 | −3 | 5[a] | |
4 | Busan KCC Egis | 3 | 0 | 3 | 247 | 307 | −60 | 3 |
Rules for classification: 1) Tournament points; 2) Head-to-head results; 3) Head-to-head points difference; 4) Head-to-head points scored; 5) Overall points difference 6) Overall points scored; 7) Random draw
Notes:
9 June
12:30 |
Hiroshima Dragonflies | 86–69 | Pelita Jaya |
Scoring by quarter: 26–14, 22–15, 24–16, 14–24 | ||
Pts: Kamisawa 20 Rebs: Evans 13 Asts: Blackshear 7 |
Pts: Brownlee 12 Rebs: Dickey 9 Asts: Dickey, Saudale 3 |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
9 June
15:30 |
Shahrdari Gorgan | 102–79 | Busan KCC Egis |
Scoring by quarter: 24–20, 22–14, 28–24, 28–21 | ||
Pts: Young 33 Rebs: Kazemi 10 Asts: Kazemi 7 |
Pts: Heo 18 Rebs: McKinne, Thompson 5 Asts: Choi 7 |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
10 June
15:30 |
Busan KCC Egis | 77–107 | Hiroshima Dragonflies |
Scoring by quarter: 17–33, 15–21, 22–26, 23–27 | ||
Pts: Lee G.H 22 Rebs: Thompson 8 Asts: Choi, Lee H.H. 3 |
Pts: Evans 24 Rebs: Kawata 9 Asts: Evans 4 |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
10 June
18:30 |
Pelita Jaya | 97–90 | Shahrdari Gorgan |
Scoring by quarter: 23–24, 27–21, 20–21, 27–24 | ||
Pts: Dickey 40 Rebs: Dickey 17 Asts: Dickey 5 |
Pts: Cherry 24 Rebs: Monji 15 Asts: Vahedi, Sheikhi 4 |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
11 June
15:30 |
Hiroshima Dragonflies | 81–94 | Shahrdari Gorgan |
Scoring by quarter: 23–17, 23–28, 20–29, 15–20 | ||
Pts: Evans 29 Rebs: three players 8 Asts: three players 3 |
Pts: Young 34 Rebs: Kazemi 9 Asts: Young, Sheikhi 4 |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
12 June
15:30 |
Busan KCC Egis | 91–98 | Pelita Jaya |
Scoring by quarter: 16–38, 30–21, 29–15, 16–24 | ||
Pts: Choi, Thompson 21 Rebs: Thompson 16 Asts: Lee H.H. 6 |
Pts: Dickey 26 Rebs: Dickey 26 Asts: Brownlee 5 |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
Final round[edit]
Semifinals | Final | |||||
14 June | ||||||
Al Riyadi Beirut | ||||||
15 June | ||||||
Hiroshima Dragonflies | ||||||
Semi-final Winner 1 | ||||||
14 June | ||||||
Semi-final Winner 2 | ||||||
Shahrdari Gorgan | ||||||
Shabab Al Ahli | ||||||
Third place game | ||||||
15 June | ||||||
Semi-final Loser 1 | ||||||
Semi-final Loser 2 |
Semi-finals[edit]
14 June
|
Al Riyadi Beirut | vs. | Hiroshima Dragonflies |
Scoring by quarter: –, –, –, – |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
14 June
|
Shahrdari Gorgan | vs. | Shabab Al Ahli |
Scoring by quarter: –, –, –, – |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
Third-place game[edit]
15 June
|
Semi-final loser 1 | vs. | Semi-final loser 2 |
Scoring by quarter: –, –, –, – |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
Final[edit]
15 June
|
Semi-final Winner 1 | vs. | Semi-final Winner 2 |
Scoring by quarter: –, –, –, – |
Sheikh Saeed Bin Maktoum Sports Hall, Dubai
|
Final ranking[edit]
# | Team | Record | Qualification |
---|---|---|---|
– | Qualified for the 2024 FIBA Intercontinental Cup | ||
– | |||
– | |||
4 | – | ||
5 | Pelita Jaya | 2–1 | |
6 | Liaoning Flying Leopards | 1–2 | |
7 | NS Matrix Deers | 0–3 | |
8 | Busan KCC Egis | 0–3 |
References[edit]
- ^ "Mongolia, Indonesia to host BCL Asia Qualifying rounds". FIBA. 29 February 2024. Retrieved 1 March 2024.
- ^ Bacnis, Justine (29 February 2024). "FIBA's Champions Cup gets a makeover as Basketball Champions League Asia". Tiebreaker Times. Retrieved 1 March 2024.
- ^ "Dubai to host first-ever Basketball Champions League Asia". FIBA.basketball. 3 May 2024. Retrieved 4 May 2024.
- ^ Terrado, Reuben (29 March 2024). "PBA given outright spot in Fiba's Basketball Champions League Asia". Sports Interactive Network Philippines. Retrieved 30 March 2024.
- ^ Bacnis, Justine (3 May 2024). "PBA begs off from BCL Asia inaugurals". Tiebreaker Times. Retrieved 4 May 2024.
- ^ a b c "Basketball Champions League Asia 2024 Draw explained". FIBA.basketball. 30 May 2024. Retrieved 30 May 2024.
- ^ a b "Pelita Jaya Basketball, NS Matrix Deers qualify for Basketball Champions League Asia". FIBA. Retrieved 5 June 2024.
- ^ a b c "Al Riyadi, Shahrdary Gorgan complete inaugural BCL Asia cast". FIBA. Retrieved 5 June 2024.
- ^ "Inaugural Basketball Champions League Asia schedule confirmed". FIBA. Retrieved 8 June 2024.
- ^ "Day 2: Pelita Jaya seal ticket to BCL Asia proper; Taishaun Johnson keep NS Matrix in the hunt". FIBA.basketball. 24 April 2024. Retrieved 26 April 2024.
- ^ "Busan KCC Egis crowned KBL champions, beating Sonicboom 4-1". koreajoongangdaily.joins.com. 6 May 2024. Retrieved 6 May 2024.
- ^ "Liaoning wins third consecutive CBA championship". Xinhua.net. 22 May 2024. Retrieved 22 May 2024.
- ^ "Competition Format". FIBA.basketball. Retrieved 23 May 2024.