2024 Copa Chile
Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar 2024 | |
---|---|
Tournament details | |
Country | Chile |
Dates | 27 April – TBD 2024 |
Teams | 79 |
Tournament statistics | |
Matches played | 36 |
Goals scored | 102 (2.83 per match) |
All statistics correct as of 15 June 2024. | |
The 2024 Copa Chile (officially known as Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar 2024 due to its sponsorship),[1] is the 44th edition of the Copa Chile, the country's national football cup tournament. The tournament began on 27 April 2024.
Colo-Colo are the defending champions.
Format[edit]
For this edition, the Copa Chile will keep the format implemented in 2023, with a preliminary stage involving amateur clubs affiliated to ANFA, a regional stage where teams from Primera División, Primera B, and Segunda División Profesional will enter the competition comprised by four geographical zones of 16 teams, and a national stage involving the four regional stage winners. In each regional zone, four rounds are played: round of 16, quarter-finals, semi-finals, and the finals; the round of 16 matches will be played as single-legged ties, whilst the other rounds will be played in a double-legged fashion. In the national stage, the regional winners will play two semi-finals with their winners playing the final to decide the champion.
In addition to that, the 2024 Copa Chile introduced an opening match, which involved a team representing the Juan Fernández Islands and Primera B side Santiago Wanderers, played in San Juan Bautista, Juan Fernández.[2]
Prizes[edit]
The champions of this edition will be entitled to earn the right to compete in the 2025 Copa Libertadores, taking the Chile 4 berth, and will also earn the right to play the 2025 Supercopa de Chile against the 2024 Campeonato Nacional champions.
Schedule[edit]
Round | Draw date | First leg | Second leg | |
---|---|---|---|---|
Preliminary stage | 17 April 2024[3] | 27–29 April 2024 | 1–5 May 2024 | |
Regional stage | Round of 16 | 26 April 2024[4] | 15–20 June 2024 | |
Quarter-finals | TBD 2024 | |||
Semi-finals | ||||
Finals | ||||
National stage | Semi-finals | |||
Final |
Teams[edit]
79 clubs take part in this edition of the Copa Chile: 16 from the Primera División, 16 from the Primera B, 14 from the Segunda División Profesional, 14 from Tercera A, 16 from regional amateur leagues, and three invited teams.
Primera A[edit]
Primera B[edit]
Segunda División[edit]
Tercera División A[edit]
- Brujas de Salamanca
- Chimbarongo
- Colchagua
- Comunal Cabrero
- Constitución Unido
- Deportes Colina
- Deportes Quillón
- Deportes Valdivia
- Iberia
- Imperial Unido
- Municipal Mejillones
- Municipal Puente Alto
- Santiago City
- Unión Compañías
Regional amateur clubs[edit]
- Alas Portuarias
- Barcelona
- Central Norte
- Colo-Colo (Chile Chico)
- El Lucero
- Ferroviarios
- Halcones
- Juvenil Seminario
- Legua Juniors
- Marcos Trincado
- Miramar
- Norte Unido
- Presidente Ibáñez
- San Antonio Unido (Temuco)
- Unión Wanderers
- Vicente Pérez
Invited teams[edit]
- 11 de Septiembre
- Glorias Navales
- Juan Fernández Islands
Preliminary stage[edit]
The pairings for the preliminary stage were announced by the ANFA on 17 April 2024.[3] The participating clubs were split into two groups, one of them made of regional ANFA clubs and the other one featuring the Tercera División A teams. They were then drawn against a team in their group, according to geographical and safety criteria. Ties in this round were played over two legs, with the team with the most points in each tie advancing to the national stage. If both teams were tied in points, a penalty shootout was held to decide the winning team.[5] Matches in this round were played from 27 April to 5 May 2024.
Opening match[edit]
The opening match of the competition was played on 27 April 2024.
27 April 2024 | Juan Fernández Islands | 1–2 | Santiago Wanderers | San Juan Bautista |
12:30 UTC−4 |
|
Report |
|
Stadium: Municipal de Juan Fernández Referee: Nicolás Millas |
Tercera División preliminaries[edit]
Teams | Scores | ||||
---|---|---|---|---|---|
Team 1 | Points | Team 2 | 1st leg | 2nd leg | Penalty shootout (if needed) |
Municipal Mejillones | 3:3 | Deportes Colina | 0–1 | 1–0 | 3–2 |
Unión Compañías | 1:4 | Brujas de Salamanca | 1–1 | 0–2 | — |
Chimbarongo | 3:3 | Santiago City | 4–2 | 0–4 | 1–4 |
Colchagua | 1:4 | Municipal Puente Alto | 2–2 | 2–3 | — |
Deportes Quillón | 4:1 | Constitución Unido | 4–3 | 1–1 | — |
Comunal Cabrero | 3:3 | Iberia | 1–0 | 1–2 | 5–4 |
Imperial Unido | 4:1 | Deportes Valdivia | 1–0 | 0–0 | — |
Source: En El Camarín[6]
Regional amateur preliminaries[edit]
The regional representatives from Arica y Parinacota (11 de Septiembre), Tarapacá (Norte Unido), Antofagasta (Central Norte), Atacama (Barcelona), Aysén, and Magallanes (Presidente Ibáñez) did not participate in this stage and instead were given a bye to the regional stage given the condition of remoteness of their respective regions.
Teams | Scores | ||||
---|---|---|---|---|---|
Team 1 | Points | Team 2 | 1st leg | 2nd leg | Penalty shootout (if needed) |
Unión Glorias Navales | 4:1 | Miramar | 1–1 | 2–0 | — |
El Lucero | 0:6 | Juvenil Seminario | 1–3 | 0–1 | — |
San Antonio Unido (Temuco) | 6:0 | Ferroviarios | 3–1 | 2–1 | — |
Unión Wanderers | 2:2 | Vicente Pérez | 0–0 | 1–1 | 1–4 |
Source: En El Camarín[6]
Aysén preliminary[edit]
The Aysén regional association opted to hold a triangular tournament between its three representatives (Alas Portuarias, Colo-Colo (Chile Chico), and Halcones) to decide the Aysén representative in the regional stage of the competition. Matches were played from 27 April to 1 May 2024 in Coyhaique.[7]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | ALP | HAL | CCC | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alas Portuarias | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | Advance to Regional stage | — | — | 3–2 | |
2 | Halcones | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 | 0–1 | — | 4–1 | ||
3 | Colo-Colo (Chile Chico) | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 7 | −4 | 0 | — | — | — |
Rules for classification: 1) Points, 2) Goal difference, 3) Goals for, 4) Drawing of lots.
Regional stage[edit]
The draw for the regional stage was held on 26 April 2024.[4] The 64 participating teams were split into four zones (North, Central-North, Central-South, and South) and drawn against a team from their same regional zone. Ties in the round of 16 will be single-legged, ties from the quarter-finals onwards will be double-legged.
North Zone[edit]
Bracket[edit]
Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Finals | ||||||||||||||||||||||
Barcelona | 0 | ||||||||||||||||||||||||
7 | Cobreloa | 3 | |||||||||||||||||||||||
7 | Cobreloa | ||||||||||||||||||||||||
29 | San Marcos de Arica | ||||||||||||||||||||||||
11 de Septiembre | 0 | ||||||||||||||||||||||||
29 | San Marcos de Arica | 4 | |||||||||||||||||||||||
Norte Unido | 1 | ||||||||||||||||||||||||
19 | Deportes Iquique | 3 | |||||||||||||||||||||||
19 | Deportes Iquique | ||||||||||||||||||||||||
Central Norte | |||||||||||||||||||||||||
17 | Deportes Antofagasta | ||||||||||||||||||||||||
45 | Provincial Ovalle | ||||||||||||||||||||||||
13 | Cobresal | ||||||||||||||||||||||||
30 | Deportes Copiapó | ||||||||||||||||||||||||
Municipal Mejillones | 0 | ||||||||||||||||||||||||
30 | Deportes Copiapó | 4 | |||||||||||||||||||||||
44 | Trasandino | ||||||||||||||||||||||||
20 | Deportes La Serena | ||||||||||||||||||||||||
Brujas de Salamanca | |||||||||||||||||||||||||
15 | Coquimbo Unido |
Round of 16[edit]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
Barcelona | 0–3 | Cobreloa |
11 de Septiembre | 0–4 | San Marcos de Arica |
Norte Unido | 1–3 | Deportes Iquique |
Central Norte | 17 Jun | Deportes Antofagasta |
Provincial Ovalle | 17 Jun | Cobresal |
Municipal Mejillones | 0–4 | Deportes Copiapó |
Trasandino | 16 Jun | Deportes La Serena |
Brujas de Salamanca | 20 Jun | Coquimbo Unido |
Central–North Zone[edit]
Bracket[edit]
Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Finals | ||||||||||||||||||||||
Municipal Puente Alto | |||||||||||||||||||||||||
2 | Universidad de Chile | ||||||||||||||||||||||||
37 | San Antonio Unido | ||||||||||||||||||||||||
21 | Unión La Calera | ||||||||||||||||||||||||
36 | Deportes Melipilla | 1 | |||||||||||||||||||||||
23 | Unión San Felipe | 0 | |||||||||||||||||||||||
36 | Deportes Melipilla | ||||||||||||||||||||||||
27 | San Luis | ||||||||||||||||||||||||
8 | Everton | ||||||||||||||||||||||||
Unión Glorias Navales | |||||||||||||||||||||||||
4 | Universidad Católica | ||||||||||||||||||||||||
Concón National | |||||||||||||||||||||||||
Santiago Wanderers | |||||||||||||||||||||||||
25 | Barnechea | ||||||||||||||||||||||||
42 | Deportes Limache | ||||||||||||||||||||||||
Santiago City | |||||||||||||||||||||||||
6 | Palestino |
Round of 16[edit]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
Municipal Puente Alto | 17 Jun | Universidad de Chile |
San Antonio Unido | 18 Jun | Unión La Calera |
Deportes Melipilla | 1–0 | Unión San Felipe |
San Luis | 18 Jun | Everton |
Unión Glorias Navales | 20 Jun | Universidad Católica |
Concón National | 19 Jun | Santiago Wanderers |
Barnechea | 17 Jun | Deportes Limache |
Santiago City | 16 Jun | Palestino |
Central–South Zone[edit]
Bracket[edit]
Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Finals | ||||||||||||||||||||||
Deportes Quillón | |||||||||||||||||||||||||
1 | Colo-Colo | ||||||||||||||||||||||||
40 | Lautaro de Buin | ||||||||||||||||||||||||
12 | O'Higgins | ||||||||||||||||||||||||
47 | Deportes Rengo | ||||||||||||||||||||||||
35 | Deportes Santa Cruz | ||||||||||||||||||||||||
10 | Audax Italiano | ||||||||||||||||||||||||
39 | Deportes Recoleta | 1 | |||||||||||||||||||||||
10 | Audax Italiano | 3 | |||||||||||||||||||||||
Marcos Trincado | |||||||||||||||||||||||||
3 | Unión Española | ||||||||||||||||||||||||
49 | Real San Joaquín | ||||||||||||||||||||||||
49 | Real San Joaquín (p) | 0 (4) | |||||||||||||||||||||||
24 | Santiago Morning | 0 (3) | |||||||||||||||||||||||
38 | General Velásquez | ||||||||||||||||||||||||
22 | Curicó Unido | ||||||||||||||||||||||||
Juvenil Seminario | |||||||||||||||||||||||||
5 | Magallanes |
Round of 16[edit]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
Deportes Quillón | 20 Jun | Colo-Colo |
Lautaro de Buin | 16 Jun | O'Higgins |
Deportes Rengo | 16 Jun | Deportes Santa Cruz |
Deportes Recoleta | 1–3 | Audax Italiano |
Marcos Trincado | 20 Jun | Unión Española |
Real San Joaquín | 0–0 (4–3 p) | Santiago Morning |
General Velásquez | 16 Jun | Curicó Unido |
Juvenil Seminario | 18 Jun | Magallanes |
South Zone[edit]
Bracket[edit]
Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Finals | ||||||||||||||||||||||
San Antonio Unido (Temuco) | |||||||||||||||||||||||||
18 | Ñublense | ||||||||||||||||||||||||
Comunal Cabrero | |||||||||||||||||||||||||
26 | Rangers | ||||||||||||||||||||||||
34 | Deportes Concepción | ||||||||||||||||||||||||
54 | Deportes Linares | ||||||||||||||||||||||||
11 | Universidad de Concepción | ||||||||||||||||||||||||
Vicente Pérez | 0 | ||||||||||||||||||||||||
11 | Universidad de Concepción | 3 | |||||||||||||||||||||||
Presidente Ibáñez | |||||||||||||||||||||||||
9 | Huachipato | ||||||||||||||||||||||||
Imperial Unido | |||||||||||||||||||||||||
Imperial Unido (p) | 2 (4) | ||||||||||||||||||||||||
33 | Fernández Vial | 2 (3) | |||||||||||||||||||||||
Alas Portuarias | |||||||||||||||||||||||||
28 | Deportes Puerto Montt | ||||||||||||||||||||||||
16 | Deportes Temuco | ||||||||||||||||||||||||
48 | Provincial Osorno | 2 (4) | |||||||||||||||||||||||
16 | Deportes Temuco (p) | 2 (5) |
Round of 16[edit]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
San Antonio Unido (Temuco) | 16 Jun | Ñublense |
Comunal Cabrero | 20 Jun | Rangers |
Deportes Concepción | 18 Jun | Deportes Linares |
Vicente Pérez | 0–3 | Universidad de Concepción |
Presidente Ibáñez | PPD | Huachipato |
Imperial Unido | 2–2 (4–3 p) | Fernández Vial |
Alas Portuarias | 16 Jun | Deportes Puerto Montt |
Provincial Osorno | 2–2 (4–5 p) | Deportes Temuco |
See also[edit]
References[edit]
- ^ "Bienvenida oficial a la Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar: nuevo naming y cruces definidos" [Official welcome to the Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar: new naming and matchups set] (in Spanish). Campeonato Chileno. 27 April 2024. Retrieved 28 April 2024.
- ^ "Comienza la Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar: Más partidos y un inicio en el Chile Insular" [The Copa Chile Coca-Cola Sin Azúcar starts: More matches and a start in Insular Chile] (in Spanish). ANFP. 19 April 2024. Retrieved 28 April 2024.
- ^ a b "La Tercera A toma protagonismo: Confirman los primeros cruces en la Copa Chile 2024" [Tercera A takes center stage: The first matches in the 2024 Copa Chile are confirmed] (in Spanish). RedGol. 17 April 2024. Retrieved 28 April 2024.
- ^ a b "Copa Chile 2024: cómo es el formato y cómo se jugará el torneo a lo largo del país" [2024 Copa Chile: how is the format and how will be the tournament be played throughout the country] (in Spanish). ADN Radio. 26 April 2024. Retrieved 28 April 2024.
- ^ "La insólita modalidad que tendría la Copa Chile en primera fase" [The unusual modality the Copa Chile would have in the first stage] (in Spanish). En Cancha. 1 May 2024. Retrieved 5 May 2024.
- ^ a b "Copa Chile Fase Previa ANFA 2024". En El Camarín. Retrieved 28 April 2024.
- ^ "Equipos de la Región de Aysén se preparan para la Copa Chile 2024" [Aysén Region teams prepare themselves for the 2024 Copa Chile] (in Spanish). Diario Regional Aysén. 24 April 2024. Retrieved 28 April 2024.